Hasır Sepet

Pazar, Temmuz 10, 2005

MEME: THE COOK NEXT DOOR

Beni sobeleyen aşçı sevgili Mine. "Stilim yok" filan dese de aslında muhteşem bir aşçı ve fotoğrafçı kendisi.
Benim sobelediğim aşçılardan biri olan Mathy bu anketi cevaplar mı bilemiyorum, çünkü aslen kendisinin bir günlüğü var ve bu yemek günlüğü de değil. Ama aslında bir yemek sitesi açmayı planladığını bildiğimden ona da göndermek istedim.

İlk mutfak maceran neydi? Neler hatırlıyorsun?
Kaç yaşında olduğumu bilemiyorum ama çok hevesli bir günümde mutfağa dalıp egzantrik bir çorba yapma girişimim olduğunu hatırlıyorum. Çorbam sıcak suyun içine atılmış bütün domates, birkaç yaprak marul ve çiçek şehriyeden ibaretti. Zavallı annem ve babam hiç moralimi bozmadan bu kıytırık karışımdan yemiş ve beğendiklerini belirtmişlerdi. Bunun arkasından gümüş madalyayı da yanık ve şekersiz kek denemem alır. Onu da yemişlerdi. Annemlerin bugüne kadar yaşaması sizce de mucize gibi bir şey değil mi? :)
Yemek yapma stilini en çok etkileyen kim?
Bu soruya doğru bir cevap vermem mümkün değil çünkü stilsizim. :) Aslında kendimi "çok iyi" kabul ettiğim tek alan tatlılardır. Öyle çok sever ve yerim ki, iyisini kötüsünü, eksiğini gediğini dakikasında ayırd edebiliyorum. Bu sebeple tatlı konusunu baz alarak bu sorunun da "kim" kısmını "ne" olarak değiştirerek, cevabı "damağım" şeklinde verebilirim.
Yemeğe ve yemek yapma dünyasına ilgini kanıtlayan bir resmin var mı? Bize göstermek istermisin?
Gönül isterdi ki ilk çorbamın ve ilk kekimin bir resmi olsun ve size onu göstereyim ama yok. Şu alttaki gibi bir resmim var, onu eklemeyi uygun gördüm ben. Olay 1982 de 7. yaş günümde cereyan ediyor. Annem pastamı kesmeme izin vermiyor ve ben de olabildiğince asabiyim. Bu dudak uzatıp eli bele dikme hareketi halen kullandığım bir kızgınlık göstergesi.

Mutfakta fobin var mı? Avuçlarını terleten bir yemek mesela?
Bilumum tencere yemekleri. Güzel olmuyorlar işte. İnsan neyi severse onu güzel yapar ya, ben de sevmiyorum tencere yemeklerini ve yapamıyorum da iyi. Hep lezzetinde bir şeyler eksik oluyor.
Mutfakta hangi yardımcını vazgeçilmez buluyorsun? Alıp da çok gereksiz bulduğun nedir mesela?
Elbette ki el mikseri, keklerin ve tatlıların en olmazsa olmazı. Gereksiz bulduğum da n kere almış olduğum, vida benzeri bir sarmısak ezicisi. Her seferinde kırılıyor. Artık yenisini almayıp, sarmısağı doğrama yöntemini seçtim.
Senin çok sevdiğin ama senden başka kimsenin sevmeyeceğini düşündüğün, garip ya da komik yemek çeşidi var mı?
Bir çeşit lapa sanırım bu. İki domatesi rendelersiniz, tuzla tavada hafif pişirirsiniz, üzerine pirinç ve bol su. Yağsız-baharatsız. Lapa olur ve muhteşemdir. Bir arkadaşım ben hariç hiç bir aklı evvelin, bu karışımı hastalık sözkonusu olmadığı müddetçe yemeyeceğini söylemişti.
Hangi üç malzemeden ve yemekten vazgeçmezsin?
Çikolata, makarna ve arpa şehriye.
Buraya eklemek ve cevabını vermek istediğin bir soru var mı?
Olmaz mı?! Bir insanlık gösterisi yapın ve klasik salçalı, Türk tencere yemeklerinin lezzetinin nasıl tutturulduğunu bana söyleyin. Ben bu soruyu size soruyorum ve cevaplayamıyorum ne acı ki.
En çok sevdiğin dondurma?
Çikolata+frambuaz karışımı. Ama illa ki Mado'nun dondurması olacak.
Asla yemeyi düşünmediğin bir şey?
Bilumum sakatatlar.
Özel bir yemeğin, spesiyalin var mı?
Genel olarak kek ve pastalar.
Seni sobeleyen aşçı?
Mine
Senin sobelediğin üç aşçı?
Melda, Mathy, Aslı Altan Altundal